Музей "Iльну i побыту"

Назва музея: «Музей ільну і побыту»;

Назва ўстановы адукацыі: Дзяржаўная ўстанова адукацыі «Гімназія № 1 г. Навагрудка»

Адрас музея: 231400, Гродзенская вобласць, горад Навагрудак, вуліца Ламаносава, дом 12.

Профіль музея: Этнаграфічны.

Інфармацыя аб музеі:

Музей ствараўся з мэтай зацікавіць вучняў гісторыяй роднага краю, выхаваць беражлівыя адносіны да свайго мінулага, выклікаць цікавасць да набыцця гістарычных, краязнаўчых, этнаграфічных і лінгвістычных ведаў. Экспанаты музея сабраны ў вёсках Навагрудскага раёну. У музеі прадстаўлены прылады працы і прадметы побыту, мэбля, вышыўка, беларускія ручнікі. Усе экспанаты музея адлюстроўваюць жыццё беларускага народа на працягу ХІХ – ХХ ст.

На базе музея вядзецца даследчая дзейнасць, для вучняў праводзяцца інфармацыйныя гадзіны, урокі, віктарыны, музычныя кампазіцыі, акцыі, святы, экскурсіі і іншае. У рамках раённых мерапрыемстваў арганізуюцца выязныя выставы для жыхароў горада: “Беларуская кухня”, “Каляды”,  “Беларусь – краіна маёй будучыні”, “Хто мы? Мы – беларусы”….

На базе музея працуе аб’яднанне па інтарэсах “Народная спадчына”. Вучні вывучаюць фальклор беларускага народа, побыт, рыхтуюць і праводзяць экскурсіі ў школьным музеі.

Кароткая характарыстыка музейных фондаў

Асноўны фонд – 141 музейны прадмет матэрыяльнай і духоўнай культуры; фонд навукова-дапаможных матэрыялаў – 18 прадметаў.

Найбольш каштоўныя музейныя прадметы:

1. Дыван. Ткацтва. 1950-я гг.
  2. Фіранка. Ткацтва. 1950-я гг.
  3. Дарожка саматканая. 1960-я гг.
  4. Абрус з лёну. Ткацтва. 1940-я гг.
  5. Дыван. Ткацтва. 3 ільняных і канапляных нітак. 1950-я гг.
  6. Палавік чорнага колеру ў шырокую клетку. Ткацтва. 1950-я гг.
  7. Дарожка саматканая. 1950-я гг.
  8. Дарожка шэрая з арнаментам 1950-я гг.
  9. Абрус з лёну. 1950-я гг.
  10. Ткацтва. Дыван. 1950-я гг.

Апісанне экспазіцый:

1. “Вырошчванне ільну і выраб ільняной тканіны”. Наведвальнікi даведаюцца пра тое, як з маленькага ільнянога семечка вырастае лён, з сцяблінкі робяць ніткі, ткуць ільняное палатно і шыюць вопратку, а таксама якімі лялькамі гулялі нашы прабабулі, як лялячак майстравалі і для чаго яны служылі.
  2. “Беларускі лён – сімвал нацыі і брэнд краіны”. Экспазiцыя змяшчае матэрыял аб самых буйных прадпрыемствах па перапрацоўцы лёну на тэрыторыi Беларусi.
  3. “Побыт беларусаў”. На сцелажах размешчаны экспанаты (посуд, прылады працы, прадметы побыту).
  4. “Ткацтва”. Экспазiцыя змяшчае тканыя вырабы, вышыўку, посцілкі, дываны, абрусы, ручнікі, якiя адлюстроўваюць багатую творчасць мясцовых майстроў.